2012-2013 Results
NFL Nationals
Connor H. - Round 5 Extemporaneous Debate
John L. - Round 5 Extemporaneous Debate
John L. - Round 5 Extemporaneous Debate
NCFL Grand Nationals
Heyra A. - Elected Presiding Officer, Congress Prelims
NFL Districts
Savannah M. - 3rd place Dramatic Interp
Connor H. - 3rd place Senate (Congressional Debate)
John L. - 3rd place House (Congressional Debate), 1st place Policy Debate
Daniel K. - 1st place Policy Debate
Team - 2nd place Congress Sweepstakes, 2nd place Overall Sweepstakes
Connor H. - 3rd place Senate (Congressional Debate)
John L. - 3rd place House (Congressional Debate), 1st place Policy Debate
Daniel K. - 1st place Policy Debate
Team - 2nd place Congress Sweepstakes, 2nd place Overall Sweepstakes
KHSSL State Championships
DEBATE:
John L. - semifinalist, 5th speaker Varsity Lincoln-Douglas Debate Daniel K. - 4th speaker Varsity Lincoln-Douglas Debate Joseph L. - quarterfinalist, 8th speaker Varsity Lincoln-Douglas Debate Connor H. - 6th place Congress, 6th speaker and quarterfinalist Public Forum Debate Ethan L. - Super Congress, quarterfinalist Public Forum Debate Emily R./Heyra A. - octofinalist Public Forum Debate Team: STATE DEBATE CHAMPION |
SPEECH:
Miranda M. - 3rd place Oratory Savannah M. - semifinalist Dramatic Interpretation Rena R. - semifinalist Declamation Connor H. - semifinalist Oratory, Extemp Macy B./Jessie W. - semifinalist Duo Interpretation |
KESDA Senior Forum State Tournament
Heyra A. - semifinalist Oratory, quarterfinalist Impromptu
Savannah M. - semifinalist Dramatic Interpretation and Prose
John L. - Super Congress
Joseph L. - Super Congress
Richard L. - semifinalist Oratory
Connor H. - 3rd place Oratory, 5th place Impromptu, semifinalist Improvisational Pairs
Ethan L. - semifinalist Improvisational Pairs
Team - 7th place Sweepstakes
Savannah M. - semifinalist Dramatic Interpretation and Prose
John L. - Super Congress
Joseph L. - Super Congress
Richard L. - semifinalist Oratory
Connor H. - 3rd place Oratory, 5th place Impromptu, semifinalist Improvisational Pairs
Ethan L. - semifinalist Improvisational Pairs
Team - 7th place Sweepstakes
KHSSL Regional Tournament
31 out of 32 qualifying slots
Connor H. - regional champion Extemp
Savannah M. - regional champion Prose, regional runner-up Dramatic Interpretation
Team - 3rd place Sweepstakes
Connor H. - regional champion Extemp
Savannah M. - regional champion Prose, regional runner-up Dramatic Interpretation
Team - 3rd place Sweepstakes
Highlands Superpower of Words
John L. - 1st place Lincoln-Douglas debate
Daniel K. - 2nd place Lincoln-Douglas debate
Patrick E./Lucas B. - 1st place Public Forum debate
Alex K. - 4th place Broadcasting
Rena R. - 2nd place Declamation, 5th place Extemp
Savannah M. - 2nd place Dramatic Interpretation, 2nd place Poetry, 1st place Prose
Heyra A. - 6th place Extemp, 6th place Impromptu, 6th place Oratory
Connor H. - 3rd place Extemp, 1st place Impromptu, 1st place Oratory
Miranda M. - 3rd place Oratory
Team - 2nd place Sweepstakes
Daniel K. - 2nd place Lincoln-Douglas debate
Patrick E./Lucas B. - 1st place Public Forum debate
Alex K. - 4th place Broadcasting
Rena R. - 2nd place Declamation, 5th place Extemp
Savannah M. - 2nd place Dramatic Interpretation, 2nd place Poetry, 1st place Prose
Heyra A. - 6th place Extemp, 6th place Impromptu, 6th place Oratory
Connor H. - 3rd place Extemp, 1st place Impromptu, 1st place Oratory
Miranda M. - 3rd place Oratory
Team - 2nd place Sweepstakes
Rowan County Harlen Hamm Invitational
Connor H. - 2nd place Oratory, 5th place Extemp, 4th place Impromptu
AJ A. - 4th place Impromptu
Savannah M. - 2nd place Prose
John L. - 4th place Congress
Courtney P./Bethany S. - Top Novice Duo Interpretation
Kayla L. - Top Novice Congress
Taylor M. - Top Novice Congress
Team - 4th place Sweepstakes
AJ A. - 4th place Impromptu
Savannah M. - 2nd place Prose
John L. - 4th place Congress
Courtney P./Bethany S. - Top Novice Duo Interpretation
Kayla L. - Top Novice Congress
Taylor M. - Top Novice Congress
Team - 4th place Sweepstakes
Beechwood Tiger Invitational
Taylor M. - 1st place Novice Lincoln-Douglas Debate
Patrick E./Lucas B. - 1st place Public Forum Debate
Joseph L. - 2nd place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Savannah M. - 1st place Prose, 3rd place Dramatic Interpretation
Alex K. - 2nd place Broadcasting
Macy B./Jessie W. - 3rd place Duo Interpretation
Team - 4th place Sweepstakes
Patrick E./Lucas B. - 1st place Public Forum Debate
Joseph L. - 2nd place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Savannah M. - 1st place Prose, 3rd place Dramatic Interpretation
Alex K. - 2nd place Broadcasting
Macy B./Jessie W. - 3rd place Duo Interpretation
Team - 4th place Sweepstakes
Fern Creek "Battle at the Creek"
John L. - 4th place Varsity Lincoln-Douglas Debate, Top Speaker in Lincoln-Douglas Debate
Boone County Before the Blizzard Blowout
Joseph L. - 1st place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Taylor M. - 1st place Novice Lincoln-Douglas Debate
Patrick E./Lucas B. - 4th place Public Forum Debate
Savannah M. - 1st place Dramatic Interpretation, 1st place Prose
Emily R. - 3rd place Impromptu, 5th place Extemp
Heyra A. - 6th place Extemp
Team - 3rd place Sweepstakes
Taylor M. - 1st place Novice Lincoln-Douglas Debate
Patrick E./Lucas B. - 4th place Public Forum Debate
Savannah M. - 1st place Dramatic Interpretation, 1st place Prose
Emily R. - 3rd place Impromptu, 5th place Extemp
Heyra A. - 6th place Extemp
Team - 3rd place Sweepstakes
Danville Tournament of Firsts
Desmond D. - 6th place Storytelling
Macy B./Jessie W. - 6th place Duo Interpretation
Team - 8th place Sweepstakes
Macy B./Jessie W. - 6th place Duo Interpretation
Team - 8th place Sweepstakes
Paul Lawrence Dunbar Fall Classic
Savannah M. -- 1st place Prose, 3rd place Dramatic Interpretation
John L. - 1st place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Courtney P. - 7th place Broadcasting
Connor H. - 4th place Oratory
Richard L. - 5th place Oratory
Joseph L. - 2nd place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Team - 4th place Sweepstakes
John L. - 1st place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Courtney P. - 7th place Broadcasting
Connor H. - 4th place Oratory
Richard L. - 5th place Oratory
Joseph L. - 2nd place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Team - 4th place Sweepstakes
Murray Invitational
Savannah M. -- 3rd place Dramatic Interpretation
Connor H. -- 1st place Oratory
Heyra A. -- 6th place Oratory
Team -- 9th place Sweepstakes
Connor H. -- 1st place Oratory
Heyra A. -- 6th place Oratory
Team -- 9th place Sweepstakes
LaRue County Invitational
Connor H. -- 1st place Congress
Joseph L. -- 6th place Congress
Richard L. -- 7th place Oratory
Macy B./Jessie W. -- 4th place Duo Interpretation
Rena R. -- 5th place Declamation
Joseph L. -- 6th place Congress
Richard L. -- 7th place Oratory
Macy B./Jessie W. -- 4th place Duo Interpretation
Rena R. -- 5th place Declamation
Ryle Haunted Invitational
John L. -- 1st place Varsity Lincoln-Douglas Debate
Taylor M. -- 1st place Novice Lincoln-Douglas Debate
Lucas B./Patrick E. -- 5th place Public Forum Debate
Taylor M. -- 1st place Novice Lincoln-Douglas Debate
Lucas B./Patrick E. -- 5th place Public Forum Debate