2014-2015 Results
NSDA District Tournament
Taylor M. - 4th place LD
Jey S. - 6th place congressional house, 4th place PFD
Joseph L. - 5th place international extemp, 4th place congressional senate
Nicolas R. - 4th place PFD
Team - district sweepstakes champion
KHSSL State
Patrick E. - 6th place extemporaneous speaking, finalist congress
Joseph L. - 6th place congress
Taylor M. - quarterfinalist varsity LD, 6th place speaker
Bailee J. - quarterfinalist novice LD, 10th place speaker
Jey S. - finalist congress
Nicolas R. - finalist congress
KCFL Diocesan Tournament
Jey S. - 6th place congress (national qualifier)
Taylor M./Joseph L. - national qualifier policy debate
Oliver L./Maverick D. - national qualifier PFD
KHSSL Regional
26 qualifying slots
Nicolas R. - regional runner-up extemp
Team - 3rd place sweepstakes
Assumption
Andy H. - 4th place broadcasting, 5th place prose
Carson L. - 3rd place HI
Jey S. - 6th place impromptu, 7th place congress
Michael S. - 5th place POI
Joseph L. - 3rd place congress
Oliver L. - 1st place congress
Alyssa S. - 4th place congress
Nicolas R. - 2nd place congress
Brady G. - 5th place congress
Patrick E. - 6th place congress
Team - 5th place sweepstakes
January Wyatt League
Patrick E./Oliver L. - 2nd place varsity PFD
Patrick E. - 3rd place speaker
Henry Clay
Carson L. - 4th place broadcasting, 1st place HI
Megan K. - 6th place poetry, 6th place declamation
Caitlyn K. - 4th place oratory
Michael S. - 4th place DI, 4th place POI
Zach G. - 2nd place poetry, 3rd place POI
Joseph L. - 1st place congress
Nicolas R. - 3rd place congress
Team - 3rd place debate sweepstakes, 6th place speech sweepstakes
Boone
Katherine H. - 4th place declamation
Carson L. - 3rd place HI
Sydney M./Emma E. - 5th place duo interp
Jey S. - 2nd place congressional debate
Team - 7th place sweepstakes
Danville
Carson L. - 3rd place broadcasting, 4th place HI
Carson L./Michael S. - 6th place improv duo
Michael S. - 5th place DI, 6th place POI
Andy H. - 6th place prose
Jey S. - 5th place extemp
Team - 7th place sweepstakes
Beechwood
Weston Y./Oliver L.- 1st place PFD
Maverick D./Corbin F - 4th place PFD
Brady G. - 4th place novice LD
Jesse B. - 2nd place novice LD
Taylor M. - 4th place varsity LD
Jey S. - 5th place extemp
Nicolas R. - 6th place extemp
Emma E./Sydney M. - 5th place duo interp
Team - 5th place sweepstakes
Trinity/North Oldham
Taylor M. - 4th place varsity LD
Carson L. - 4th place HI
Alex K. - 3rd place broadcasting
Jey S. - 3rd place extemp
Joseph L. - 4th place extemp
Patrick E. - 6th place extemp
Brady G. - 4th place novice LD
Sam S. - 2nd place novice LD
Team - 4th place sweepstakes
Highlands
Alyssa S./Weston Y. - semifinals PFD
Michael S. - 5th place DI
Joseph L. - 5th place extemp, 6th place impromptu
Zach G. - 2nd place POI
Jey S. - 4th place extemp
Team - 9th place sweepstakes
Boone/Ryle Swing
Joseph L. - 1st place extemp, 5th place impromptu, 4th place congress
Jey S. - 2nd place extemp, 6th place congress
Nicolas R. - 6th place extemp, super congress
Alex K. - 2nd place broadcasting
Andy H. - 3rd place broadcasting
Zach G. - 5th place POI
Michael S. - 6th place DI
Weston Y. - super congress
Sam S. - 2nd place novice LD, super congress
Patrick E. - 2nd place congress
Jesse B. - 3rd place novice LD
Team - 3rd place sweepstakes
September Wyatt League
Joseph L. - 2nd place speaker varsity LD
Taylor L. - 9th place speaker varsity LD
Bailee J. - 9th place speaker novice LD
Jey S. - 3rd place speaker junior varsity PFD
Nicolas R. - 2nd place speaker junior varsity PFD
Jey S./Nicolas R. - 1st place junior varsity PFD
Taylor M. - 4th place LD
Jey S. - 6th place congressional house, 4th place PFD
Joseph L. - 5th place international extemp, 4th place congressional senate
Nicolas R. - 4th place PFD
Team - district sweepstakes champion
KHSSL State
Patrick E. - 6th place extemporaneous speaking, finalist congress
Joseph L. - 6th place congress
Taylor M. - quarterfinalist varsity LD, 6th place speaker
Bailee J. - quarterfinalist novice LD, 10th place speaker
Jey S. - finalist congress
Nicolas R. - finalist congress
KCFL Diocesan Tournament
Jey S. - 6th place congress (national qualifier)
Taylor M./Joseph L. - national qualifier policy debate
Oliver L./Maverick D. - national qualifier PFD
KHSSL Regional
26 qualifying slots
Nicolas R. - regional runner-up extemp
Team - 3rd place sweepstakes
Assumption
Andy H. - 4th place broadcasting, 5th place prose
Carson L. - 3rd place HI
Jey S. - 6th place impromptu, 7th place congress
Michael S. - 5th place POI
Joseph L. - 3rd place congress
Oliver L. - 1st place congress
Alyssa S. - 4th place congress
Nicolas R. - 2nd place congress
Brady G. - 5th place congress
Patrick E. - 6th place congress
Team - 5th place sweepstakes
January Wyatt League
Patrick E./Oliver L. - 2nd place varsity PFD
Patrick E. - 3rd place speaker
Henry Clay
Carson L. - 4th place broadcasting, 1st place HI
Megan K. - 6th place poetry, 6th place declamation
Caitlyn K. - 4th place oratory
Michael S. - 4th place DI, 4th place POI
Zach G. - 2nd place poetry, 3rd place POI
Joseph L. - 1st place congress
Nicolas R. - 3rd place congress
Team - 3rd place debate sweepstakes, 6th place speech sweepstakes
Boone
Katherine H. - 4th place declamation
Carson L. - 3rd place HI
Sydney M./Emma E. - 5th place duo interp
Jey S. - 2nd place congressional debate
Team - 7th place sweepstakes
Danville
Carson L. - 3rd place broadcasting, 4th place HI
Carson L./Michael S. - 6th place improv duo
Michael S. - 5th place DI, 6th place POI
Andy H. - 6th place prose
Jey S. - 5th place extemp
Team - 7th place sweepstakes
Beechwood
Weston Y./Oliver L.- 1st place PFD
Maverick D./Corbin F - 4th place PFD
Brady G. - 4th place novice LD
Jesse B. - 2nd place novice LD
Taylor M. - 4th place varsity LD
Jey S. - 5th place extemp
Nicolas R. - 6th place extemp
Emma E./Sydney M. - 5th place duo interp
Team - 5th place sweepstakes
Trinity/North Oldham
Taylor M. - 4th place varsity LD
Carson L. - 4th place HI
Alex K. - 3rd place broadcasting
Jey S. - 3rd place extemp
Joseph L. - 4th place extemp
Patrick E. - 6th place extemp
Brady G. - 4th place novice LD
Sam S. - 2nd place novice LD
Team - 4th place sweepstakes
Highlands
Alyssa S./Weston Y. - semifinals PFD
Michael S. - 5th place DI
Joseph L. - 5th place extemp, 6th place impromptu
Zach G. - 2nd place POI
Jey S. - 4th place extemp
Team - 9th place sweepstakes
Boone/Ryle Swing
Joseph L. - 1st place extemp, 5th place impromptu, 4th place congress
Jey S. - 2nd place extemp, 6th place congress
Nicolas R. - 6th place extemp, super congress
Alex K. - 2nd place broadcasting
Andy H. - 3rd place broadcasting
Zach G. - 5th place POI
Michael S. - 6th place DI
Weston Y. - super congress
Sam S. - 2nd place novice LD, super congress
Patrick E. - 2nd place congress
Jesse B. - 3rd place novice LD
Team - 3rd place sweepstakes
September Wyatt League
Joseph L. - 2nd place speaker varsity LD
Taylor L. - 9th place speaker varsity LD
Bailee J. - 9th place speaker novice LD
Jey S. - 3rd place speaker junior varsity PFD
Nicolas R. - 2nd place speaker junior varsity PFD
Jey S./Nicolas R. - 1st place junior varsity PFD